Podsumowanie Projektu Biofeedback EEG w prewencji i redukcji negatywnych konsekwencji uzależnienia od pracy
W 2021r. zostaliśmy beneficjentem programu “Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” w ramach którego Minister Edukacji i Nauki dofinansował nasz projekt pt. “Biofeedback EEG w prewencji i redukcji negatywnych konsekwencji uzależnienia od pracy“
Dofinansowanie pozwoliło zakupić na sprzęt do prowadzenia treningów EEG-biofeedback oraz odbyć szkolenia z jego wykorzystania. W ramach tego projektu wykonano badanie przesiewowe wśród trójmiejskich przedsiębiorców, które wykazało występowanie licznych barier w udzielaniu wsparcia psychologicznego osobom uzależnionym od pracy. Mniej niż 2% wszystkich uczestników badania przesiewowego, którzy zostali zakwalifikowani do treningu biofeedback zgłosiło się na trening.
Wystąpiliśmy również na dwóch konferencjach: w trakcie III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “Zjawisko uzależnień – profilaktyka, diagnostyka i terapia” Aleksandra Buźniak wygłosiła referat „EEG biofeedback w prewencji i redukcji negatywnych konsekwencji uzależnienia od pracy”, natomiast w trakcie 51. edycja Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie Aleksandra Buźniak wraz z Natalią Woropay-Hordziejewicz wygłosiły referat pt. „EEG biofeedback in prevention and reduction of negative consequences of work addiction”. Ponadto przygotowaliśmy manuskrypt artykułu „Biofeedback EEG in work addiction: Rationale, model of change, and analysis of barriers in its implementation”.
Dodatkowo promowaliśmy wykorzystanie treningu EEG-biofeedback do efektywnej relaksacji w trakcie Dni Zdrowia odbywających się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
A także otrzymaliśmy nagrodę w konkursie StRuNa w kategorii StRuNa-HUMAN 2022 za projekt „Biofeedback EEG w prewencji i redukcji negatywnych konsekwencji uzależnienia od pracy”